-- Adversting 9 --

siber güvenlik

Biosun işçileri sendika ve halk arasında tehlikeli gerginlik..!

Pamukova da faaliyet gösteren Biosun Katı Atık işleme ve Enerji Tesisi İşçi Sendikası, tesiste çalışan işçilerle, son günlerde Biosun’a yönelik koku yapıyor suçlamaları üzerine ellerinde “Ekmeğimizle oynamayın” yazılı dövizlerle basın açıklaması yapınca halk tepki gösterdi gergin anlar yaşandı..

06:22:42 | 2017-12-21

Pamukova da son aylarda İlçede faaliyet gösteren Biosun Katı Atık İşleme ve Enerji Tesisinin çevreye koku yayması nedeni ile vatandaşlar tepki göstermişti. Bu tepkilerin basın yayın organlarında yayınlanması üzerine, tesiste çalışan işçilerin temsilcisi Çelik İş Sendika Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt işçiler ile Pamukova Demokrasi Meydanında basın açıklaması yaparken halk tepki gösterdi ve zaman zaman gergin anların yaşandığı basın toplantısında polis araya girdi.

Basın açıklamasına işçiler ” Ekmeğimizle oynamayın” yazılı dövizlerle katıldı..

Pamukova Demokrasi Meydanında Çelik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt’un yaptığı basın açıklamasına,  Biosunda çalışan 20 kadar işçi de ellerinde “ İş yerime dokunmayın”, Ekmeğimizle oynamayın “, “ Kokunun sebebini iyi araştırın”  yazılı dövizlerle katıldı.

Çelik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt, son günlerde Pamukova halkının Biosun Katı Atık İşleme ve Enerji Tesisinin koku yaydığı sebebi ile şikayetlerde bulunduğunu ve basın yayın organlarında yayınlandığını dile getirerek, İlçede faaliyet gösteren çeşitli fabrika ve üretim sahalarının bulunduğunu, Biosun tesisinin, kilosu binlerce Euro’yu bulan parfümlerle, baca filtrelemeleri ile insan sağlığı için duyarlı bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi.

Kurt “Bazı algı odakları dışarıdan gelen her kokunun Biosun dan geldiğini empoze ediyor..”

Çelik İş Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt,  bazı algı odaklarının dışarıdan gelen her kokunun Biosun katı Atık İşleme ve Enerji tesisinden geldiğini empoze ettiğini ifade ederek “ Bu gün bu fabrikada 300’e yakın işçi çalışmaktadır.  İşçi aileleri ile 100 yakın nüfusa ekmek kapısı olmaktadır.  Sizlerden ricam bu fabrikanın ve fabrikada çalışan işçilerin söylemlerinde kulak vermeniz “ dedi.

Basın toplantısına ve işçilerin ellerinde yazılı dövizlere vatandaş tepki gösterdi..

Çelik İş Sendika Başkanının basın açıklamasına Kadı Mahalle Muhtarı İsmail Yıldız,  Pamukovalı bazı vatandaşlar, Biosun fabrikasının işçiler ile halkı karşı karşıya getiren tavrı olduğu gerekçesi ile tepki gösterdiler. Vatandaşlar, hiçbir Pamukovalının Biosun da çalışan işçilerin ekmeğinle oynamak gibi bir gayesinin olmadığını, fabrikanın kapatılmasını da istemediğini sadece çevreye yayılan koku için önlem alınması gerektiğini söylediler.

Fabrika kapansın demiyoruz, kimsenin ekmeğinle oynanmıyor, koku giderilsin..

Zaman zaman gergin anların da yaşandığı, polisin araya girdiği  basın toplantısında Pamukovalı vatandaşlardan Salih Harmancı, Çelik İş Sakarya Şube Başkanına, çıkış noktalarının yanlış olduğunu, işçilerin ellerinde dövizlerdeki  “ Ekmeğimle oynama “ gibi yazılar ile kendilerine mesaj verilmeye çalışmasını kabul etmediklerini ifade ederek “ Pamukova’nın giriş ve çıkışında “ Meyve ve Sebze diyarına hoş geldiniz “ yazıyor. O kokuyu duyanlar burası nasıl meyve ve sebze diyarı demez i ? Biz fabrika kapansın demiyoruz, işçilerin ekmeğiyle de oynamıyoruz. Biz kokunun giderilmesini istiyor “ diyerek tepki gösterdi.

Çelik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt ise vatandaşla aynı görüşte olduklarını kokunun giderilmesi, Pamukova halkının şikayetlerini Biosun yönetimine ileteceklerini ifade etti. (Haber: İsmail Çetintaş-Levent Tüysüz)

İŞTE O ANLAR: 

siber güvenlikETİKET :  Pamukova Biosun işçileri sendika ve halk arasında tehlikeli gerginlik

Tümü