-- Adversting 9 --

siber güvenlik

Geyve Ayva Festivalinde renkli görüntüler vardı..

Geyve Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen Ayva Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Kortej yürüyüşü, horonlar, zeybekler, Geyve Halk oyunları, mehteran, İbrahim Sadri, İbrahim Saraçoğlu ve Ferhat Göçer festivale renk kattı..

02:21:32 | 2017-10-02
siber güvenlik

Sakarya’nın Geyve ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen ayva festivali geniş katılımla başladı. Kortej yürüyüşü ile başlayan program kapalı pazar yerinde düzenlenen etkinlikle devam etti.

Ayvadan yapılan ürünlerin sergilendiği stantları gezen protokol üyeleri ve vatandaşlar ayva bahçesine giderek hasat yaptı. Belediye tarafından hazırlana sepetleri ellerine alan konuklar, diledikleri ağaçtan gönüllerince ayva topladı. Konukların neşeli tavırları ve şakalaşmaları görülmeye değerdi. Konuklardan bazıları ilk olarak bir ağaçtan ayva topladı.

Ayva bahçesinde hasat yapan AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Festivale vatandaşların ilgisini gördük. Ayvanın çok farklı ürünlerini bu festivalde gördük. İnşallah bundan sonraki yıllarda da devam eder.” ifadesini kullandı.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ise “ Bugün burada ilk defa Ayva Festivali programımızı gerçekleştiriyoruz.Festivale katılan konuklarımıza hoş geldiniz diyorum.Kortej yürüyüşümüz ve fuar alanını açılışıyla festivalimize başladık. 65 bin ton ayva rekoltemiz var. Hem dünyada, hem Türkiye’de en kaliteli ayvanın çıktığı merkez Geyve. Zaten sloganımız da var, “Ayvanın Başkenti Geyve” diye. Ayva, 2014 yılında marka tescilini aldığımız ve şu anda da coğrafi işaret belgemizi beklediğimiz ilçemiz için ekonomik değeri yüksek bir ürünümüz. Bizim de bu festivaldeki amacımız hem Türkiye’de, hem dünya’da ayvamızın daha iyi tanıtımını sağlamak. Bunda amaç ne? Ayva daha iyi tanıtıldığında, daha iyi gelir getireceğini düşünüyoruz.Özellikle bizim çiftçimiz çok çilekeş bir çiftçi.Yılın neredeyse 11 ayı çalışan bir çiftçi grubumuz var. Biz de Geyve Belediyesi olarak bu ürünlerin daha değerli olması adına eğer bir gram katkı sağlayabiliyorsak kendimiz mutlu sayarız.Bu festival ilede Geyve’de, Pamukova’da ve Taraklı’da ürün çıkartan tüm çiftçimize fayda sağlayacağı kanaatindeyiz” dedi.

Geyve Kaymakamı İlyas Memiş ise Geyve’nin tarımsal anlamda büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Başta ayva olmak üzere elma, üzüm, kiraz, şeftali, domates, biber, kereviz ve soğan gibi ürünleriyle Geyve’nin yılda yaklaşık 300 bin ton ürün çıkaran bir bölge olduğuna dikkati çeken Memiş, “Ülkemizin tarım potansiyeli olan bir merkez bu bölge. Sadece ülkemizde değil belki de dünyada en kaliteli ayvanın yetiştiği merkez burası. Geyve demek meyve demek özellikle ayva demek. Bu festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Tarımsal Ürünler Konferansının ardından, en Güzel Ayva ve En güzel yemek yarışması ile devam eden  1. Geyve Ayva Festivali programı Ferhat Göçer’in konseri ile sona erdi.

GEYVE AYVA FESTİVALİNDEN GÖRÜNTÜLER;

siber güvenlikETİKET :   Pamukova Geyve Ayva Festivalinde renkli görüntüler vardı

Tümü