-- Adversting 9 --

siber güvenlik

Meşhur Pamukova kavunu tezgahta satışta..

Pamukova'nın nesli tükenmekte olan meşhur Pamukova kavunu tezgahta satışa çıktı.. Vatandaşlar Pamukova kavununa yoğun ilgi gösterdi..

17:24:35 | 2018-07-06

İlçenin adı ile özleşmiş kendi has rengi, mis gibi kokusu  ve tadıyla meşhur, nesli tükenmekte olan Pamukova  Sarı Kavunu, neslinin tükenmemesi için mücadele veren Necip Öçal tarafından Atatürk  Yenice Mahallesi Atatürk Caddesi Şen Ticaret önünde satışa sunuldu.

"Ben ölürsem Pamukova Kavunu da ölür..!"

Bu sene mevsimin ilk Pamukova Sarı Kavunu yetiştiren 73 yaşındaki  Necip Öçal, İlçenin adı ile özleşen sarı kavunun neslini devam ettirebilmek için mücadele verdiğini ifa de ederek, " Ben ölürsem Pamukova Kavunu da ölür " dedi.

"Bu kavunu yetiştirmek her babayiğidin karı değil.."

Çocukluğundan  bu yana çiftçilikle uğraştığını ifade eden Necip Öçal, " Osmanlı dan kalma, tohumunda hiç bir karışım olmayan Pamukova Sarı Kavununu ben yetiştiriyorum. Benden başka az miktarda  yetiştiren var. Onlar yiyecekleri kadar yetiştiriyor. Ama tohum kalitesi bende. İlgilenen yok, devletten neslinin tükenmemesi için destek yok. Bana sertifika verelim dediler ama o da sözde kaldı.  Bana fiyatı pahalı diyorlar. Bunu yetiştirmek, çıkartmak her yiğidin karı değil.  Benden sonra Pamukova kavunu da ölür " dedi.

"Yetkililer Pamukova Kavununa sahip çıksın "

Necip  Öçal, Pamukova Kavununa yetkililerin sahip çıkması gerektiğini ifade ederek, " Yerli malı Türk'ün malı herkes onu kullanmalı. Bu kavun insan sağlığı içinde faydalı. Pamukova  Sarı Kavununu yerken ağızda dağılır. " dedi. (Haber; Levent Tüysüz)
ETİKET :  Pamukova Meşhur Pamukova kavunu tezgahta satışta

Tümü