-- Adversting 9 --

siber güvenlik

Öğretmenler okullardaki şiddete hayır dedi..

Türk Eğitim-Sen Pamukova Şubesi okul müdürleri, müdür yardımcıları ile İlçede çeşitli okullarda görev yapan öğretmenlerin katılımı ile okullarda öğretmenlere yönelik şiddete hayır diyerek bir basın açıklaması yaptılar..

01:25:42 | 2017-12-22

Pamukova 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Beşir Taşkan, Okul Müdürleri, Müdür Yardımcıları ile İlçemizdeki çeşitli okullarda görevli öğretmenler,İzmir Ödemiş’te iki öğrencinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Okul Müdürü Ayhan Kökmen’ eyapılan saldırıyı kınadılar. Öğretmenler ayrıca kamu görevlilerinin yaşadığı şiddet olaylarını da kınadıklarını ifade ettiler.

Ellerinde ” Eğitimciye Şiddete Dur De “ dövizleri okullardaki şiddeti protesto eden öğretmenler adına   Gazi Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Bahadır Demir basın açıklaması yaptı.

Şiddete hayır.. Öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır..

Bahadır Demir son yıllarda öğretmenlere yönelik şiddet olaylarınına üzülerek şahit olduklarını, öğretmene şiddet vakalarının artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girdiğini, nerdeyse her gün öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaştıklarını ifade etti.

 Demir, Öğretmenlerin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakalarının, artık eğitim hayatının en hayati problemlerinden birisi haline geldiğine dikkat çekerek,” Bu acı haberlerin sonuncusu da önceki gün İzmir Ödemiş’ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Ayhan Kökmen öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz.

Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz “ dedi.

Artık yeter..

Bahadır Demir Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiğini ifade ederek “ .Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir “ dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümete çağrı..

Demir, sabırlarının tükendiğini, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Hükümete çağrıda bulunduklarını ifade ederek, “Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir.Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!

Ailelere çağrıda bulundular..

Demşir, ailelere de çağrıda bulunduklarını söyleyerek, “Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır.

İzmir’de kaybettiğimiz Ayhan Kökmen başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyuna gündemine gelmemeyi diliyoruz “ dedi.

ÖĞRETMENLERDEN ŞİDDETE HAYIR:

siber güvenlikETİKET :  Pamukova Öğretmenler okullardaki şiddete hayır dedi

Tümü