-- Adversting 9 --

siber güvenlik

Pamukova Biosun 'Kapasite artıracağız' dedi. Sert tepki ile karşılaştı..!

Pamukova da faaliyet gösteren Biosun Katı Atık İşleme Entegre Tesisi Kapasite Artırımı ÇED bilgilendirme toplantısında gergin anlar yaşandı. Sunum yarıda kaldı vatandaşlardan sert tepki geldi.

02:45:16 | 2015-07-24

 Pamukova'da 3 yıl önce ilçe girişinde açılan Katı Akım İşleme Entegre tesisi kapasiteyi artırmak için ilçe halkına bilgilendirme toplanntısı yapmak istedi. Firma yetkilileri  sunumu yapan personel sunum esnasında, tesisten çevreye yayılan koku için ciddi yatırımlar yapıldığını, tesise gelen hammaddelerin açıkta depolanmadığını söyleyince Karapınar mahallesi sakinlerini " Yalan söylüyorsun " diyerek firma yetkilisine sunumu yaptırmadılar. 

 

"Yalan söylüyorsunuz "  tepkisi.. 

Biosun firması adına sunumu yapan personel sunum esnasında, tesisten çevreye yayılan koku için ciddi yatırımlar yapıldığını, tesise gelen hammaddelerin açıkta depolanmadığını söyleyince Karapınar mahallesi sakinlerini “ Yalan söylüyorsun “ diyerek firma yetkilisine sunumu yaptırmadılar.

 

Gözyaşları içinde sert tepki..

Toplantıya katılan kadınların sert tepkileri üzerine sunum yarıda kalırken Karapınarlı kadınlardan Şaziye Çapkın göz yaşları içinde çantasından çıkardığı ilaçları göstererek iki senden bu yana tedavi gördüğünü, katı atık tesisinin kendini hasta ettiğini iddia ederek “ İki senden beri ben bu ilaçları kullanıyorum. Evim tesisin dibinde. Benim evimi satıp gitmem mi lazım ? Çoluğum çocuğum bu tesis yüzünden dağıldı. Bir çanta ilaç kullanıyorum ben. İstemiyorum bu fabrikayı burada. Psikolojimi bozuldu “ dedi.

 

"Aç kapıyı kapat camı yeter artık..!"

Mahalleli kadınlardan Aysel Sarıoğlu ise Geyve, Alifuatpaşa ve Pamukova’nın çöpünün kamyonlarla her gün evinin önünden geçerek fabrikaya gittiğini, çöp kamyonlarından akan suların çevreye koku saldığını ifade ederek “  Bir çamaşır dahi asamıyoruz kokudan. Yola dökülen çöp suları ve fabrikadan yayılan koku çamaşırlarımıza siniyor. Nedir bu çektiğimiz. Aç kapıyı kapat camı. Cumhur Başkanı 3 tane çocuk yapın dedi. Bizim çocuklarımız torunlarımız ne olacak ? Ben 62 yaşına geldim bir ayağım çukurda ama benim çocuklarım, torunlarım, komşularım ne olacak ? Müdürlerin çalıştığı yer parfüm kokuyor. Biz ne kokuyoruz. Yeter artık “ dedi.

 

" Biz insan değimliyiz ? Adapazarındakilerinin çocukları çocukta bizimki değil mi ?"

Fabrikanın bahçesine giren kedilerin bile öldüğünü iddia eden mahalle sakinleri, İlçeden köye gelirken otobüslerin kendilerini bu fabrikanın önünde koku nedeni ile indirmek istemediğini ifade ettiler.  Mahalle sakinlerinden Mehtap Canlı, seslerini duyurmak için birilerinin illa ölmesinin mi gerektiğini söyleyerek “ Bizde Karadeniz deki kadınların yaptığı gibi bizimde burada eylem mi yapmamız lazım? Sizi 70 milyona rezil mi etmemiz lazım? Biz rezil olmayız. Zaten burada kendi malımızla rezil olduk zaten sizin kokunuzu çeke çeke. Evimize kimse gelmek istemiyor. Bizimle civar köyler dalga geçer oldu. Siz bedduamı aldınız ? Bir yanda taş ocağı bir yanda Biosun fabrikası diye dalga geçer oldular. Biz insan değimliyiz ? Adapazarındakilerinin çocukları çocukta bizimki değil mi ? “ diyerek tepki gösterdi.

 

"Pamukova'nın bir tarafı tütüyor, bir tarafı kokuyor.. İnsanlar zehirleniyor..!"

Pamukova’nın bir tarafının yanan çöp nedeni ile tüttüğünü diğer tarafının ise fabrika nedeni ile koktuğunu  ifade eden mahalle sakinleri,  Yaşanan bu olumsuzlukların bir sorumlusunun da Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün olduğunu iddia etiler. Fabrikayı yerleşim  bölgesinin yakınına kuranlara ve sebep olanlara beddua eden mahalle sakinleri, birinci sınıf tarım arazisi üzerine fabrikanın kurulduğunu ve insanları zehirlediğini iddia ettiler.

 

"25 yıl daha buradayız. Bu sorunlar çözülmeyecek sorun değil..!"

Mahalle sakinlerinin şikayet ve tepkilerine  toplantıda bulunan Biosun İş Geliştirme ve Kamu İşleri Yöneticisi Tolga Eren cevap verdi. Eren, fabrikanın 4-5 yıldan bu yana faaliyet gösterdiğini, 25 yıl daha faaliyet göstereceğini söyleyerek “ Fabrikanın kapatılması veya bir başka yere gitmesi söz konusu değil.  Koku konusunda gerekli  tedbirler alınacaktır. Vatandaşların şikayetlerini  dinledik. Bunlar çözülemeyecek sorunlar değil. Çözebildiklerimizi en kısa zamanda çözeceğiz. Halkın rahat bir yaşam sürmesi için tüm tedbirlerin alınması için çalışacağız “ dedi.

 

İkramlara el sürmediler.. Eylem kararı aldılar..

Pamukova Karapınar mahallesinde gerçekleşen toplantıda,  mahalleli Biosun firmasının  ikramlarına el sürmezken,Jandarma geniş güvenlik tedbirleri aldı.Mahalle sakinleri şikayetlerinin  kısa zaman da giderilmemsi halinde fabrika önünde eylem yapacaklarını belirterek olaysız bir şekilde evlerine döndüler. (Pamukova-Sakarya-DHA)

 

KARAPINAR MAHALLESİ BÖYLE TEPKİ GÖSTERDİ;


Pamukova Biosuna vatandaşlardan sert tepki paylaşan: pamukovahalk

 

siber güvenlik


bio yu açan yetkililer dinliyormu acaba
Toplum olarak once dinlemeyi ogrenmeliyiz ve sonra cozum yoluna gitmeliyiz olmasi gereken bu aslinda. Olmuş ile ölmüş e çare yok bu tepkinin de caresi yok. Bastan boyle tepki verseydiniz fabrikanin kurulmasina izin vermeseydiniz bunlar yasanmazdi.. baska bir yere kurulmasini talep edebilirdiniz koy halki olarak taki en basindannnn..
sayın pomukovalılar pomukovanın halkı aynı bir asker ocağı gibidir askerde bir söylem vardır asker hasta olmaz asker ölmez diye ferudun turan biosunu yaptırırken cavat keser ortalığı ayağa kaldırdı millet kanser olacak diye sonrada kendi yerlerini biosuna sattı amma korkmayın cavat her sabah pomukovalı hemşerilerine köylülere esnaf kardeşlerine rahmet ve dua okuyor kimsye bir şey olmaz seçim öncesi köylere su sayacı takıldı ve köy meraları satıldı isyan eden köylerden ful oy çıktı böyle saf halk varken birileri saltanat sürer korkmayın cavata telefon edin hasta var diye anında ambulans gönderiyor hastaneye giden hasta canlı gidip ölüsü geliyor hastalar sürünmüyor ben oy vermedim rahatım resimdeki bağıran kişiler hep cavatın can dostları pomukovanın pomuğu gitti doğusu çöplük batısıda bokluk tükiyenin çöplüğü bokluğu sürünmeye devam edin oy verenler dahada beter olsunlar pomukovanın sokaklarıda aynı çöp toz
Arkadaşlar zamanında bu fabrikayı kurarken sesiniz ne çıkmadı atı alan üsküdarı geçti bir toplantı yaparlar önlem alcaz derler siz biosanın önünde beklemeyin gidin cevat keserin makamına ona hesap sorun o fabrikayı oraya kurdurmak için ne kadar para almıştır.allahbilir.sizin sağlığınız onun için önemli.allah yardımcıız ve yardımcınız olsun.o akşam olunca evine gidiyor. Mis Gibi sahil kenarında çayını içiyor.oy vermeye devam edin

Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz ya o yerler köylüden sanayi sahası olacak diye yalan ile dolan ile alındı neymiş cevap ta oy vermiş mişiz ne biliyorsun benimle miydin oy kabinin de ahmaklıktır sınır tanımıyorsunuz hep eleştiri peşindesiniz bana dokunmayan yılan bin yaşasın hesabı kurumların yanında yaş lar yanar diye atasözü var bilmem bilirkişinin iki üç beş kişinin hatasını köylüye yükleyemezsiniz  www.sesliyegel.com

Pamukovanın sorunları kronikleşmeye başladı. Bazı sorunları var ki artık çözümü zor. Biosun olayı da bunlardan birisi. Yine yeni yapılan blokların park sorunu, çarpık yapılaşma ileride Pamukova'nın başını fena ağrıtacak. Yolların tozu dumanı yanında halkın duyarsızlığı, eline geleni eline geldiği yere atması, dereleri çöple doldurması ayrı bir dert. Yanan çöplüğe kimsenin bir şey dediği yok. Yahu bir açıklama yapılsın bari, söndürmüyoruz kardeşim, yanacak burası diye. İşin özü şu Pamukova çevre il ve ilçelerin çöplüğü oldu, eski çöplükte hergün tırlarla getirilen çöpler yakılıyor, var mı tersini söyleyen?
bu çöp fabrikasından da .ilçe içindeki tozdanda siyasiler başta belediye başakanı olarak suçludur.çünki hiç etrafta görünmüyor utanıyormu ne.(utanmaktan çok aman sende deyip sapancaya kaçıyor).
sorrunlara care bulacaklarmış izmıtten gelen bı fabrıkanın arıtma çamuru neden hiç işlem görmeden çöplühe dökülüyor bazı gıda fabrıkalarından berteraf edecehız deyıp çöpluhe dokuyolar bunlara nasıl önlem alınacak sakaryanın çöpü gelıyo hadı tamam izmıt İstanbul bursa bu illerden gelen çöpler olduğu gıbı çöplühe dahaaaa nelerrrrr nelerrr
Nedir sizdeki bu düşmanlık o insanlara o yerleri satılırken sanayi yeri yapacağız dendi biosun denmedi resmen o insanlar kandırıldı ikincisi nerden biliyorsunuz konuşanların cevata oy verdiklerini kabinleri beraber idiniz yoksa sizin bu yaptığınız yorumlar anca klavye başından konuşmaya benzer şöyle böyle diyeceğinize kalkınma birşeyler yapın o köyde ki insanlar insan değil mi bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyorsunuz... Bu dünyanın diğer tarafında var kimsenin ahı kimsede Kalmaz

Pamukovayı kanser eden fabrikadan nemalanlar , daha hızlı kanser olsun halk diye 2 yılı aşkın zamandır sokakların tozunu kaldırmadı. Bunlara ağlamakla keyiflerini artırırsın. Karadeniz yaylalarına sahip çıkan rabia nine başarır da bizim pamukova 900 tl iş için başkana y....... da anaları da böyle yalvar yakar ağlar durur. Ağlayanlar değil mücadele edenler kazanır

buraya bu fabrikayı getiren Feridun turan şimdi neredemi??? eskişehirde o dönemde ferudun ve Karapınar muhtarı çöp fabrikasından paylarını alacaklarını aldı cevat keser payını alıyor ceremesini karapınarlılar çekiyor şuda bir gerçek şu pamukovaya ve diğer köylere yakışmayan 2 köy var 1 i Karapınar 1 i de çardak köyü bu iki köye girince pislik paçadan akıyor ee biosun ve para yiyenler ne yapsın çöp fabrikasını bu iki köyden birine kuracaklar