-- Adversting 9 --

siber güvenlik

Pamukovalı Prof.Dr Tuğcu dan tıp tarihine geçen başarı..

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Pamukovalı Prof. Dr. Volkan Tuğcu tarafından geliştirilen ve dünyada ilk kez uygulanan "Tuğcu Bakırköy Tekniği" ile hastanenin ve kendinin ismini literatüre yazdırdı

13:31:01 | 2018-03-08

Türkiye de ilk robotik cerrahi yöntem ile böbrek nakli ameliyatını gerçekleştiren ve yılın doktoru unvanını alıp hemşerilerini gururlandıran, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Pamukovalı Prof. Dr. Volkan Tuğcu tarafından geliştirilen ve dünyada ilk kez makat bölgesinden uygulanan "Tuğcu Bakırköy Tekniği" ile ileri evre prostat kanseri olan hastaların lenf düğümleri çıkarıldı.

Dünyada ilk kez gerçekleştirilmesi nedeniyle tıp literatürüne de giren yöntem "geleceğin cerrahisi" olarak nitelendiriliyor.

Aynı zamanda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu olan Prof. Dr. Tuğcu, robotik cerrahi ile gerçekleştirilen prostat ameliyatlarında, prostata karından girerek, idrar torbasını düşürüp ulaştıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Volkan Tuğcu, Prostatın vücudun çok derin bir bölgesinde bulunduğunu dile getirerek, artık o bölgeye robotik cerrahi ile rahatlıkla ulaşabildiklerini aktardı.

- "Bu çalışma hem ülkem hem de dünya adına önemli bir gelişme"

Prof. Dr. Volkan Tuğcu, yöntemi geliştirmek için Amerika'dan bir kadavra getirdiklerini ve bunun üzerinde uygulama yaptıklarını ifade ederek, "Yöntemi kadavra üzerinde lenflere ulaşabilmek için denedik. Çünkü hastaların lenflerine bugüne kadar dünyada hiç kimse ulaşamamış. Dünyada böyle bir metot da yok. Bağırsak bölgesinden prostatı çıkardık ve kadavranın lenflerine de ulaştık. Sonrasında hastalarımızda yöntemi uygulamaya başladık. Şimdiye kadar 1,5 yıl içerisinde 90 hastamız bu yöntemle sağlığına kavuştu”

Yöntemi, ileri evrede olmayan prostat kanseri tanısı almış vakalara da uygulamaya başladıklarını dile getiren Tuğcu, "Prostat kanseri çok yaygın şekilde görülen bir kanser türü. Bunu düşük, orta ve yüksek riskli diye üçe ayırabiliyoruz. Artık lenflere ulaşabildiğimiz için bu ameliyatı, sadece düşük risklilere değil, yüksek riskli hastalara da uygulayabiliyoruz. O yüzden artık her şey değişti. Ayrıca bu işlemin bir devlet hastanesinde yapılması ve dünyaya duyurulması da başka büyük bir başarı. Bu çalışma hem ülkem hem de dünya adına önemli bir gelişme oldu." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Tuğcu, yöntemi öğrenmek için yurt dışından hekimlerin de Türkiye'ye gelerek bilgi almak istediğini sözlerine ekledi.

- "Ameliyat olamazsın dediler ama oldum"

Yaklaşık 10 yıldır prostat kanseriyle mücadele eden ve şu ana kadar lenfleri temizlenemeyen 60 yaşındaki hasta Kamuran Adatepe de yöntem sayesinde sağlığına kavuştu.

Adatepe'nin, geçtiğimiz Aralık ayında Prof Dr. Tuğcu tarafından "Tuğcu Bakırköy Tekniği" kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatında tüm lenfleri temizlendi.

Pamukovalı Prof.Dr. Volkan Tuğcunun başarısı pamukova İlçesinde hemşerileri tarafından sevinçle karşılanırken, Tuğcunun  başarısı hemşerilerini gururlandırdı.
ETİKET :  Pamukova Pamukovalı Prof.Dr Tuğcu dan tıp tarihine geçen başarı

Tümü