-- Adversting 9 --

siber güvenlik

Ziraat Bankası Müdürü Kaya yastık altı altında merak edilenleri anlattı..

Pamukova Ziraat Bankası Müdürü Yusuf Kaya’ya yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ile ilgili merak edilenleri sorduk.. İŞTE CEVAPLAR..

00:09:31 | 2017-10-12
siber güvenlik

Türkiye’de ilk kez Hazine müsteşarlığı tarafından, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası işlemleri Ziraat Bankası Şubelerinden yapılabilecek. Ziraat Bankasında yapılacak işlemlerle ilgili merak edilenleri Pamukova Ziraat Bakası Müdürü Yusf Kaya’ya sorduk.

P.H: Vatandaşların yastık altında evlerindeki altınları istedikleri zaman Ziraat Banakasına getirip yatırabilecekler mi?

Z.B Müdürü Kaya: Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yastık altı altınlar üzerinden başlattığı milli kalkınma projesi kapsamında tüm ülkede, Hazine Müsteşarlığı ile Ziraat Bankası önderliğinde gerçekleştirilen altın tahvili yatırımları için Sakarya’da ki tarih 23-27 Ekim tarihleri olacak. Sakaryalı vatandaşlar evlerindeki altınlarını 23-27 Ekim tarihleri arasında Ziraat Bankası Adapazarı Şubesinde değerlendirebilecek.

P.H: Peki yatırılacak veya toplanacak altının özellikleri ne olacak mesela tek taş yüzük de buna dahil mi? Yapılacak yatırımlar kayba uğrar mı?  

Z.B Müdürü Kaya: Hayır tabi ki tek taş yüzükleri veya buna benzer taşlı işlemeli altınlar dahil değil. Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası için talep toplama döneminde sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecektir. Kabul edilen altınlar Darphane tarafından basılan altınlar adet olarak(Çeyrek, Beşlik, Ata Çeyrek, Darphane gram vb.), diğer altınlar tartarak herhangi bir ıskontoya tabi tutulmaksızın saflığı (22-24 Ayar) oranında birebir kabul edilecek olup yatırımcılar hiçbir kayba uğramayacaktır.

Kısacası üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan her hangi bir altın (takı) ile Reşat altını Kabul edilmeyecektir.

P.H: Yatırılan veya toplanan altının vatandaşa getirisi ne olacak ?

Z.B Müdürü Kaya: Altın Tahvili yatırımcılarına 6 ayda bir %1,20 kupon faizi getirisi kazandıracak DİBS dir.

Altına Dayalı Kira Sertifikası 6 ayda bir kira getirisi kazandıracak faizsiz tahvildir.

Getiriler her hangi bir vergiye tabi değildir. Yani Stopaj oranı %0 olarak belirlenmiştir.

P.H: Vatandaşlar yatırdıkları altınları nasıl geri alabilecekler ? Altın olarak mı? TL olarak mı alacaklar?

Z.B Müdürü Kaya: Belirtilen tarihlerde başvuru yapmak koşulu ile Altın Tahvilini / Altına Dayalı Kira Sertifikasını vade sonlarında 1kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan çeyreklik ziynet altını olarak alabileceklerdir.

Ayrıca Altınlarını getiren vatandaşlar istedikleri zaman Altın Tahvilini / Altına Dayalı Kira Sertifikasını Ziraat Bankasına satabilecekler ancak ilk 3 ay Hazine tarafından belirlenen %1,5 oranında ıskontolu fiyat uygulanacaktır. Bu surenin bitiminden sonra her hangi bir kesinti olamayacak olup, İtfa tarihinden önceki tüm ödemeler TL olarak yapılacaktır.

P.H: Sayın Kaya verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey veya bir mesajınız varmı?

Z.B Müdürü Kaya: Altın Tahvilini / Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracı sadece bir yatırım aracı olarak görülmeyip, Türkiye Ekonomisine katkı sağlayacak olması ile Kendi Ekonomimize Kendimiz yön verebileceğimiz Milli Duruş Olarak görmek gerekli.

Talep toplama öncesinde vatandaşların bilgi almak için ilçemiz veya tüm Ziraat Bankası şubelerine başvurabilirler.

 

siber güvenlikETİKET :   Pamukova Ziraat Bankası Müdürü Kaya yastık altı altında merak edilenleri anlattı

Tümü